Charakteristika závodu

TransKras je 2-etapový netradiční o-bikemaraton s nočním prologem, kombinující jízdu na horském kole s navigací dle mapy a turistiky. Dvojice závodníků jede v terénu od jednoho kontrolního bodu k dalšímu. Orientace probíhá podle tradiční turistické mapy v měřítku 1:50 000. Každý kontrolní bod má rozdílnou hodnotu a cílem závodu je nasbírat co největší množství bodů v daném časovém limitu. Vzdálenost a obtížnost přístupu ke kontrolnímu bodu zvyšuje jeho hodnotu. Vítězí tedy dvojice, která dokáže nalézt nejrychlejší cestu mezi vybranýni stanovištěmi. Mapy závodníci obdrží v pátek i sobotu před závodem. Konkrétní bodovou hodnotu obdrží těsně před startem etapy. Při překročení časového limitu je dvojice penalizována trestnými body. Dvojice závodníků, musí být vždy spolu, nejdále na doslech.

Noční prolog, je určen zejména pro ostřílené bajkery a má samostatné hodnocení. Prostor závodu bude v blízkosti kempu. Výhodou účasti na prologu je oťukání si terénu, mapy a možnost pozdního startu hlavní etapy. Bezesporu také silný zážitek z nočního bikingu, umocněný jízdou ve dvojici. Pro prolog bude vydána speciální turistická mapa v měřítku 1:25 000.

Hlavní  dvě etapy se pojedou v sobotu a v neděli, časový limit 6 a 4 hodiny. Výsledky obou etap se sčítají.

TransKras je velká příležitost strávit super víkend na kole, na místech v přírodě, kam se možná sami nedostanete. 

Závod se jede jako součást SHOCART LIGY

 

PROSTOR ZÁVODU

Kdo se našeho závodu zúčastní?

Kdokoliv kdo má rád jízdu na horském kole. Může vzít TransKras vážně a jet na krev, objet co nejvyšší počet bodů, což znamená urazit 100 km a víc. Nebo pojmout závod jako bezva vyjížďku podle kvalitní mapy a strávit pohodový víkend v krásné krajině Moravského krasu.

Mediální partner

Partner závodu

 

 

Zajímavé odkazy

MTBO server o orientační cyklistice

MTBS server o cyklistice, kalendář závodů

SHOCART Liga seriál orientačních závodů dvojic na horských kolech podle turistické mapy

Historie projektu

Jsme nadšenci do orientačních sportů, většina z nás se tomuto sportu věnuje od dětství. Máme bohaté zkušenosti s každoročním pořádáním závodů jak v orientačním běhu tak v závodech MTBO. Honza-xOB-Urban má dokonce na svědomí stavbu klasické trati na MS v MTBO 2007. Co nás tedy vedlo realizovat tento o-bikemaraton i pro běžné cyklisty? Situace na cyklomaratonech, kdy je běžný bajker odsouzen k polykání prachu rychlejších jezdců, ucpané singltreky, neschopnost vnímat krajinu při závodu. Je běžné, že závodníci vůbec netuší kudy bikemaraton vedl. To všechno a mnohem víc nás přimělo uspořádat něco opravdu jiného.